Етерично уље слатки пелин
СЛАТКИ ПЕЛИН (Артемисиа Аннуа) је једногодишња зељаста биљка пореклом из Азије, тачније из Кине. Не треба га заменити са Црним пелином (Артемисиа Вулгарис) или са горким пелином (Артемисиа Абсинтхиум). Слатки пелин је познат као веома лековита биљка и као једна од најважнијих биљака у кинеској народној медицини.
Ефикасан је за чишћење организма од разних страних тела, вируса, бактерија, паразита а у задње време су рађена многа истраживања која показују да је слатки пелин ефикасан против канцерогених ћелија, иако званична медицина артемисин смарта ефикасним само против маларије.
По подацима са интернета, артемисин је против канцерогених ћелија ефикасан у потпуности само ако се приликом узимања слатког пелина узима и гвожђе у неком облику. Тад долази до ослобађања велике количине слободних радикала који, како се наводи, уништавају ћелије рака и јачају имунитет.
У новијим научним истраживањима артемисинин се показао јако учинковит у борби против разних врста карцинома, па и оних врло агресивних као што су рак плућа, дојки, јајника, простате, мозга, леукемије. Јако је ефектан код подизања имунитета, па га је зато добро користити и превентивно.
Лечење код вирусних оболења?
Тренутно не постоје ефикасни третмани против Цовид-19. Узимају се лекови који се обично користе против маларије или еболе, као и антивирусни лекови. Биљни третмани који се користе у традиционалној кинеској медицини истражени су за лечење коронавирусним инфекцијама током епидемије Сарс-ЦоВ и Мерс-ЦоВ.
Почетне студије у Кини показале су да је алкохолни екстракт слатког пелина ( Артемисиа аннуа ) други најмоћнији биљни лек коришћен на Сарс-ЦоВ 2005. године. Због тога су у многим светским институтима укључујући и Институт за колоиде и Маx Планцк из Потсдама (Њемачка), у сурадњи с биомедицинским истраживачима из Америке, Данске и немачке покренули неколико међународних истраживања у којима би истражили могуће лековите учинке екстракта слатког пелина у вези Сарс-Цов-2 вируса и сузбијања пандемије ЦОВИД-19, чије резултате свет с нестрпљењем очекује.
Слатки пелин је биљка по изгледу слична папрати. Дијелови који расту изнад земље користе се у производњи лијекова. Слатки пелин најчешће се користи као лијек против маларије. Главни активни састојак је артемисинин за који је доказано да уништава станице рака, помаже у подизању имунитета, а учинковит је и у борби против паразита.
Лабораторијски производ од ове биљке продаје се такође и као лек на рецепт за маларију у Азији, Африци и Европи.
Користи се и код бактеријских инфекција попут дизентерије и туберкулозе; код болести узрокованих разним паразитима и грињама; код гљивичних инфекција; код вирусне инфекције попут прехладе. Између осталог учинковит је и у лечењу желучаних проблема, температуре, жутице, псоријазе, губитка апетита, поремећаја крвних жила, затвора, проблема са жучном надутошћу, болних менструација, боли у зглобовима (реуматизам), као и код разних аутоимуних поремећаја.
Слатки пелин се понекад примењује директно на кожу због бактеријских и гљивичних инфекција, артритиса и других болова у зглобовима, модрица, болова у живцима и уганућа.
Највећа концентрација артемисина се налази у листовима непосредно пред цветање. Тад се од њега прави етерично уље. Уље се користи за лечење бактеријских инфекција, дизентерије и туберкулозе, протих свих паразитских болести, гљивичних и вирусних инфекција. Ефикасан је и против нервозног стомака, грознице, псоријазе… Може се наносити и директно на кожу.
Не смеју је узимати труднице у првом тромесечју а дијабетичари морају бити на опрезу јер може подићи ниво шећера.
На интернету чак има и рецепата за припрему препарата за органску заштиту од разних болести изазваних бактеријама, гљивицама или вирусима.