Састојци етеричног уља белог бора
Од белог бора користи се катран, иглице и пупољци. Етарско уље добија се из иглица и пупољака, као и пречишћено терпентинско уље. Борово уље садржи феландрен, кадинен и пинен. Веома лако оксидује, па га треба чувати на хладном и тамном месту.
Да би се добила густа смола из бора И како би исцурила, његова кора се мора зарезати у облику слова В. Та смола се зове Теребинтхинае балсамум, терпентин. Након сакупљања смоле даље се прерађује дестилацијом где долази до раздвајања на лепљиви део – терпентинско етерично уље и смоласти део – колофонијум.
Лековита својства
Етарско уље бора поседује изузетна антисептичка својства због којих се користи код инфекција дисајних путева. Код прехлада, грипа, бронхитиса и запаљења синуса може се користити за ихналацију у комбинацији са уљем еукалиптуса, нане, чајног дрвета или самостално без мешања са другим уљима.
Употребљава се и као уље за масажу код болова у мишићима, реуме, артритиса и замора.
Исто тако уље бора се користи у козметичке сврхе и погодан је за све типове коже. Даје јој еластичност И чврстоћу. Ово природно уље је једно од најбољих за чиреве И себореју.
Употреба:
За олакшавање респираторних тегоба: инхалирати директно из бочице или намазати 1 кап (разблажену у базном уљу: маслиново, кокосово, бадемово…) на предео грудне кости и леђима између лопатица.
За освежавање просторија: Ставити 5-10 капи етарског уља бора у распршивач/дифузер или у боцу са распршивачем и попрскати по простору.
Мере опреза код коришћења
Уље белог бора је изузетно специфично код коришћења. Препоручена дневна доза за употребу је 2 капи и не сме се користити непрекидно дуже од недељу дана.
Није препоручљиво за коришћење трудницама и дојиљама као и особама које имају проблема за желуцем.